<< Előző oldal Vissza a tartalomjegyzékhez Következő oldal >>
4.6.2. Külső BOR áramkörök
Belső BOR áramkörrel nem rendelkező mikrovezérlők esetében; vagy, ha a belső BOR áramkör küszöbszintjei nem felelnek meg a kívánalmaknak, külső BOR áramkör alkalmazására van szükség.
A következőkben néhány külső BOR áramköri megoldás kerül vázlatos bemutatásra.
A legegyszerűbb lehetőség:
A fenti megoldásban tulajdonképpen az R3 ellenállás létrehozni, a T tranzisztor pedig megszüntetni "igyekszik" a Reset-jelet. Az áramkör ellenállásértékeinek megfelelő megválasztásával állítható be, hogy a kívánt BOR feszültségszint (UBOR) alatt az R3, felette pedig T hatása legyen meghatározó.
A T tranzisztornak nyitott állapotban kell lennie ha a tápfeszültség a BOR határfeszültség felett van (Ut > UBOR). Ez akkor valósul meg, ha az R1-R2 feszültségosztó kimenetén (a tranzisztor bázisán) a feszültség a pillanatnyi tápfeszültségnél legalább 0,7V-tal kevesebb. Ha R2-t szabadon választjuk, akkor az R1 a következőképpen számítható:
A képlet figyelmen kívül hagyja a tranzisztor bázisáramát, amely a feszültségosztó osztási arányát kis mértékben megváltoztatja. (Illetve a bázisáram csak akkor elhanyagolható, ha sokkal kisebb, mint az osztóáram. Tehát nagy ellenállásértékek esetén számottevő hatása lehet.)
A fenti áramkör a BOR feszültségszintet csak meglehetősen pontatlanul tartja be, ezért túl magasra választott határfeszültség esetén (például Ut = 5V, UBOR = 4,7V) szélsőséges körülmények között akaratlan (esetleg sorozatos) Resetet okozhat.
A következő áramkör az előzőnek egy pontosabb változata:
Az áramkör működése ez előző áramkörnek megfelelő. A Zener-dióda feszültsége a következőképpen határozható meg:
Ügyelni kell arra, hogy a névleges Zener-feszültség egy bizonyos Zener-áramhoz tartozik. A Zener-diódát kisebb árammal működtetve ez a feszültség is kisebb lesz, főleg, ha az áram már túlzottan a karakterisztika "hajlatában" van.
A fent bemutatott (Microchip által közzétett) tranzisztoros BOR áramköröket előre nehezen számítható tulajdonságaik miatt célszerű egy előzetes megépítés és mérés során kidolgozni és pontosítani!
Igazán üzembiztos, minden különleges eshetőségre kész (és viszonylag olcsó) megoldás csak külső speciális Reset-áramkör használatával valósítható meg.
Több cég is készít különböző tulajdonságokkal és funkciókkal rendelkező Reset-áramköröket. Mindenkor a célnak legjobban megfelelőt kell választani. Az alábbi ábrán egy Microchip gyártmányú MCP 100 típusú három kivezetéses Reset-áramkör alkalmazására láthatunk példát.
Az MCP 100 integrált áramkör különböző küszöbfeszültségű változatokban rendelhető. Ha a mikrovezérlővel közös tápfeszültsége az adott küszöbszint alá esik, akkor negatív aktív Reset-jelet biztosít kimenetén, amelynek megszűnése a kiváltó esemény megszűnésétől számítva még egy bizonyos késleltetéssel is rendelkezik. (Természetesen ez az áramkör nem csak üzem közbeni BOR eseménynél, hanem bekapcsoláskor is gondoskodik a megfelelő idejű Reset-jelről. Tehát az úgynevezett POR (Power-on Reset) funkciót is ellátja.)
Az MCP 100 integrált áramkör adatlapja megtalálható a Microchip információs CD-ROM-okon és a cég WEB-oldalán.
Az MCP 100 tápfeszültségkivezetésére kapcsolt C kondenzátor megakadályozza a Reset-jel kialakulását rövid idejű feszültségtranziensek fellépésekor, amelyek a mikrovezérlő működésére nincsenek hatással.
Tudomány és Technika (test@t-es-t.hu)
<< Előző oldal Vissza a tartalomjegyzékhez Vissza a lap tetejére Következő oldal >>