<< Előző oldal Következő oldal >>
Sierpiński-szőnyeg, Menger-szivacs
Érdemes megismerkedni ezzel a két nagyon szemléletes fraktállal, amelyek egyszerűen képezhetők!
A Sierpiński-szőnyeg előállításánál egy négyzetből indulunk ki, aminek eltávolítjuk a középső kilenced részét. Majd a maradék nyolc kilenced résznek is eltávolítjuk a közepét, és így tovább… a végtelenségig:
Mekkora a szőnyeg területe?
A kiindulási négyzet oldalát tekintsük egységnyinek, tehát a kiindulási négyzet területe is egységnyi.
Minden lépésben eltávolítjuk az előző síkidom egykilenced részét, vagyis a terület minden lépésben nyolckilencedszeresére változik, azaz csökken.
Tizedestörtekkel:
Mekkora a szőnyeg kerülete?
Vagyis mekkora a síkidom határolóvonalainak összege?
A fenti ábra alapján a következő képletet írhatjuk fel:
,amelyből általánosabban:
Tizedestörtekkel szorzat alakban:
Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy ez a szőnyeg egy különleges síkidom, amely egy adott területen belül helyezkedik el, mégis végtelen hosszú a határológörbéje, a területe viszont nulla. A fenti szőnyeg és még több hozzá hasonló idom és alakzat már a huszadik század elején megszületett néhány leleményes matematikus gondolatában. Ezek sok fejtörést okoztak az akkori felfedezőknek. Vajon hová is sorolható be egy ilyen terület nélküli idom, ami több, mint egyenes, de mégis kevesebb, mint egy síkidom? Így született meg a tört dimenzió fogalma. Fél évszázaddal később Benoit Mandelbrot ezeket az eredményeket használta fel a fraktáldimenzió megfogalmazására, amely a fraktálok egy jellemző alaptulajdonsága. (Az euklideszi geometriában az egyenesek egydimenziós, a síkidomok kétdimenziós, a testek háromdimenziós kiterjedésűek.)
A Sierpiński-szőnyeg háromdimenziós megfelelője a Menger-szivacs:
A szivacs élhossza és felszíne végtelen, térfogata viszont nulla.
A Menger-szivacs egy másik formája:
Tudomány és Technika (test@t-es-t.hu)