Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?
2019 - 253 o.
 
 
  (A gravitáció felfedezésének és értelmezésének fejlődése napjainkig. Tudománytörténeti munka. Aki követi a tudományos eredményeket, az nagyon kevés újat találhat a műben. Új elméletet, felvetéseket nem mutat be.)
 
Gravitáció: bevezetés
 
1. A gravitáció a mítoszainkban
 
2. A gravitáció az anyagban
 
3. Gravitáció a mozgásban
 
4. A gravitáció mint fikció
 
5. A gravitáció mint tény
 
6. A gravitáció a magasságban
 
7. A gravitáció a csontjainkban
 
Gravitáció: befejezés
 
Ajánló
 
      Mi a gravitáció? Senki sem tudja - és szinte senki sem tudja, hogy senki sem tudja. A modern tudomány egyik legnagyobb talánya, hogy hogyan lehet valami, ami ennyire áthat mindent, ugyanakkor ennyire titokzatos, és miként lehetséges, hogy ezt a rejtélyt a fizikán kívül egyáltalán fel sem ismerik. Ahogy Richard Panek ebben az úttörő jelentőségű könyvében bemutatja, a gravitáció az a "döglött akta", amelynek megoldásához közelebb vagyunk, mint eddig bármikor - és amelynek nyomozása már eddig is temérdek ismeretet tárt fel a kozmoszról és magáról az emberiségről.
      A Mi a baj a gravitációval? részben tudományos detektívtörténet, részben metafizikai lubickolás, de főképp revelatív írás: ennek a mindenütt jelen lévő, de megfoghatatlan erőnek az első, részletekbe menő, megközelíthető tanulmánya. (Sajnos a tudományos érdeklődésű olvasóknak túlzottan történeti, túlzottan csapongó. Az egyes fejezetek tudományos mondanivalója szinte egy-egy mondattal kifejezhető lenne.)
 
 
Vissza az oldal elejére