Paul Davies: Démon a gépezetben
2018 - 312 o.
 
 
  (A szerző váltogatja a műben a tudományos magyarázatokat és a megérzéseken alapuló bizonyíték nélküli sejtéseket, amivel megtéveszti a nem tudományos területről érkezett olvasókat, azt sugallja, hogy a tudományos eredmények hibásak, könnyen megkérdőjelezhetők. A műben sok tudományos igényű ismeret van, ezek közül kiszűrve a bizonytalan sejtéseket, nagyon hasznos olvasmány lehet az élet jelensége iránt érdeklődő fizikában és kémiában művelt közönségnek.)
 
Előszó
 
"(11. o.) Az információelmélet szemüvegén keresztül az élet olyan képe alakul ki, amely nagyon távol áll a biológia hagyományos... felfogásától." (Csak annak az olvasónak, aki "megrekedt" az általános iskolai biológia keretei között.)
 
 
1. Mi az élet?
 
"(16. o.) ...Schrödinger... Annak érdekében, hogy az élet rendet teremtsen a rendezetlenségből, és szembeszálljon a termodinamika második főtételével, léteznie kell valamilyen molekuláris entitásnak, amely valahogy kódolja a szervezet felépítésére vonatkozó utasításokat, miközben elég összetett ahhoz, hogy hatalmas mennyiségű információt tartalmazzon, és elég stabil ahhoz, hogy ellenálljon a termodinamika romboló hatásainak. Ma már tudjuk, hogy ez az entitás a DNS."
"(16. o.) ...a legtöbb tudós erősen redukcionista álláspontra helyezkedett. Valóban úgy tűnt, hogy az élő anyag bámulatos tulajdonságai végső soron kizárólag az atomok és molekulák fizikájával magyarázhatók..." (És a szerző a következőkben sem tudja ezt megcáfolni.)
"(17. o.) ...nem értek egyet ezzel... úgy gondolom, hogy az élő szervezetek mély, új fizikai alapelvek mentén nyilvánulnak meg..."
"(18. o.) Darwin nem is gondolta, hogy ezt a megnyilvánuló anyagi komplexitást (az élet hardverjét) átszövi egy még lélegzetelállítóbb, információs komplexitás (az élet szoftverje)..."
 
1.1 Viszlát, életerő
 
"(19. o.) ...a XIX. században széles körben elterjedt az a feltevés, miszerint az anyagot egy különleges fajta "életerő" vagy éteri energia teszi élővé."
"(21. o.) ...az életerőt elvetve is nehéz elhessegetni azt a benyomást, hogy az élő anyagban van valami különleges. Kérdés, mi az?" (Tényleg nehéz elhessegetni, ugyanis a tudományos eredményekben való elmélyülés rengeteg munkával jár, de aki egyszer alaposan belemerül a témába, megváltozik - feltárul - számára a világ; egyszerű és egyértelmű - logikus - magyarázatot nyernek - a "különleges" jelenségek, és ezzel eltűnik különlegességük is.)
 
1.2 Az élet meglepetésekkel szolgál
 
"(22. o.) ...az élet olyan folyamatokat idéz elő, amelyek nemcsak valószínűtlenek, hanem bármely más módon kifejezetten lehetetlenek." (A milliárd éves evolúciós fejlődés "kipróbál" és elvet vagy megtart számtalan - szinte minden - lehetőséget. A rövid emberi élethez - és ennek lehetőségeihez - viszonyítva nehezen felfogható teljesítményű ez a hatalmas evolúciós erő. Ez okozza a lehetetlenség - a csoda - illúzióját.)
 
1.3 Az élet mérésének zavarba ejtő problémája
 
"(31. o.) ...a kérdés az, hogy az aminosavaktól és a szénhidrátoktól a riboszómákig és a fehérjékig húzódó molekuláris vonal mentén hol helyezkedik el az a pont, ahol határozottan kimondhatjuk, hogy ott már jelen van az élet? Egyáltalán lehetséges-e az életet tisztán kémiai ujjlenyomata alapján azonosítani?"
 
1.4 Az ősi molekula története
 
"(32. o.) Az alapvető recept az összes ismert élőlénynél ugyanaz; génjeink 98%-a közös a csimpánzokéval, 85%-a az egerekével, 60%-a a csirkékkel és több mint a fele sok különböző baktériuméval."
"(34. o.) Az a tény, hogy az összes ismert élet ugyanazt az univerzális forgatókönyvet követi, közös eredetre utal... Az élet különféle kombinációkban húsz- (néha huszonegy-) féle aminosavat használ. Az A, C, G és T bázisok szekvenciái számtalan módon kódolhatnák a húsz aminosavat, de az összes ismert életforma ugyanazt a szabályt használja..., ami azt sugallja, hogy ez a földi élet nagyon ősi és mélyen beágyazott tulajdonsága, amely már évmilliárdokkal ezelőtt jelen volt egy közös ősben."
 
1.5 Élet = anyag + információ
 
"(39. o.) Az a valami, ami elválasztja az életet az élettelentől, nem más, mint az információ."
"(39. o.) A biológiai szaporodás lényege... az örökölhető információ replikálása."
"(41. o.) ...az életet információs tulajdonságai alapján definiálja: "olyan kémiai rendszer, amelyben az energia áramlása és tárolása összekapcsolódik az információ áramlásával és tárolásával" - fogalmazza meg a biofizikus Eric Smith."
 
 
2. A démon színre lép
 
2.1 Molekuláris varázslat
 
"(47. o.) ...az univerzum entrópiája soha nem csökken."
"(47. o.) Az idő mindent átható irányát a fizikusok az entrópiának nevezett fogalommal írják le. A szót... a sok összetevőből álló rendszer rendezetlensége mértékének tekintjük."
"(48. o.) Egy egyszerű ötlettel Maxwell aláásta... a második főtételt." (Ez egy tudományos műbe nem illő írói túlzás. Nem ásta alá, csak segítette vele a jelenség mélyebb megértését, ahogyan a szerző később el is meséli:)
"(51. o.) A dobozban lévő gázt egy fallal két részre osztjuk, a falban kis nyílással, amelyen keresztül a molekulák egyenként áthaladhatnak. A nyílás egy redőnnyel zárható. Egy apró démon megfigyeli a véletlenszerűen mozgó molekulákat, és úgy működteti a redőnyt, hogy a gyors molekulák a bal oldali kamrából átjussanak a jobb oldaliba, a lassú molekulákat pedig az ellenkező irányba engedi át. Egy idő után a jobb oldalon lévő molekulák átlagos sebessége jelentősen nagyobb lesz, mint a bal oldaliaké, ami azt jelenti, hogy a két kamra között hőmérsékletkülönbség jött létre... A démon ily módon a rendezetlen molekuláris mozgást rendezett mechanikai mozgássá alakítja át, rendet teremtve a káoszból, és teret engedve egy örökmozgó működéséhez."
"(51. o.) ...a paradoxon feloldása kézenfekvő volt. A molekulák gyors és lassú csoportokba rendezéséhez a démonnak információt kell gyűjtenie a részecskék sebességéről és mozgásuk irányáról."
 
2.2 Az információ mérése
 
"(52. o.) Az információ megváltoztatja a világot. Azt mondhatjuk, hogy "oksági ereje" van."
"(53. o.) Shannon... az információszerzés során megtudunk valamit, amit addig nem tudtunk, ...kevésbé bizonytalanok leszünk az adott dolgot illetően."
"(56. o.) Egy kérdésre adott válasz információtartalmát azzal jellemezhetjük, átlagosan mennyire lepődünk meg a válasz megismerésekor."
"(57. o.) Shannon észrevette, hogy az információt számszerűsítő (bitekben kifejező) matematikai képlete egy mínuszjeltől eltekintve hasonló a fizikusok entrópiára adott képletéhez, ami arra utal, hogy az információ bizonyos értelemben az entrópia ellentéte. Ez a kapcsolat nem meglepő, ha az entrópiára mint pontos tudás hiányára gondolunk."
"(58. o.) ...az információ arról szól, amit tudunk, az entrópia pedig arról, amit nem tudunk."
 
2.3 A csekély tudás veszélyes
 
2.4 A laptopok királya
 
"(65. o.) ...az információ... nem valamilyen homályosan misztikus mennyiség, hanem az anyaghoz szorosan rögzült fogalom. ...Landauer mára híressé vált kijelentésében... "Az információ fizikai!" ...minden információnak fizikai tárgyakhoz kell kötődnie..."
 
2.5 Bekukkantunk a démon gondolataiba
 
2.6 Információs gépek
 
2.7 Démonok pénzért: Fektessenek be még ma az alkalmazott démonológiába
 
"(75. o.) A Leigh-csoport... megépített egy kis információs gépet... Megerősítették, hogy "a kaput működtető démon által ismert információ" üzemanyagként szolgál..."
"(76. o.) A kísérletezők arról számoltak be, hogy képesek voltak az információt 28%-os hatékonysággal energiává alakítani."
 
2.8 Az élet gépei: démonok a sejtjeinkben
 
"(77. o.) ...az információ és az energia kölcsönhatását az élő szervezetek évmilliárdok óta hasznosítják. Kiderült, hogy az élő sejtek egy sor kivételesen hatékony és kifinomult nanogépet tartalmaznak, amelyek főként fehérjékből állnak. A gépek közt motorokat, szivattyúkat, csöveket, ollókat, rotorokat, emelőket és köteleket egyaránt találhatunk..."
"(86. o.) Csak a nanométerek tartományában fordul... elő, hogy ebben a hőmérsékleti tartományban a termikus energia ugyanabba a nagyságrendbe esik, mint a biológiai gépezet kémiai és mechanikai energiája, ami az átalakulások sokféleségét teszi lehetővé."
 
2.9 A biten túl
 
"(88. o.) A szervezetek előrejelző gépek. A szervezet egészének szintjén az információkat a kiszámíthatatlan és ingadozó környezetből gyűjtik, a szervezeten belül feldolgozzák, és megindítják az optimális választ."
"(89. o.) Mindez megköveteli... a kifinomult statisztikai értékeléseket. Úgy tűnik, hogy még egy baktérium is matematikai zseni." (Inkább csak egyszerű "ösztöngépek", ahol az ösztönöket az evolúciós fejlődés tökéletesítette olyanra, hogy az adott környezethez megfelelőek legyenek. Ha nem lennének megfelelőek, az élőlények már nem is léteznének.)
"(89. o.) Az élő organizmusok... nem csupán információs zsákok, hanem számítógépek." (Ha nem is köznapi értelemben vett számítógépek. Inkább csak "önfejlesztő automaták". Lássuk meg, hogy az egész attól függ, mit értünk a számítógép fogalma alatt.)
 
 
3. Az élet logikája
 
"(90. o.) A biológiai információ jelenti az élet szoftverjét. Ez viszont azt sugallja, hogy az élet lenyűgöző képességei visszavezethetők a logika és a számítástechnika alapjaira."
 
3.1 A végtelenbe és tovább
 
3.2 Egy önmagát másoló gép
 
"(100. o.) ...a biológiai replikáció nagyon különbözik az egyszerű másolástól. ...A biológiai replikációt az teszi nem triviálissá, hogy képes a fejlődésre. Ha a másolási folyamat során hibák lépnek fel, és a hibákat is lemásolják, akkor a replikációs folyamat fejleszthető."
 
3.3 Az élet mint játék
 
"(104. o.) ...az élet (és a tudatosság) esetében... az oksági narratívák a fizikai hordozótól függetlenül alkalmazhatók az információs mintázatokra."
"(105. o.) ...az információs minták okozati egységeket alkotnak, egyesülnek, és létrehozzák a megjelenő tevékenység világát a saját narratívájával."
"(106. o.) Mekkora a komplexitás minimális szintje ahhoz, hogy a nem triviális replikáció és a nyílt végű fejlődési képesség egymással együtt járó tulajdonságait elérjük? Ha a komplexitási küszöb meglehetősen alacsony, akkor azt várhatjuk, hogy az élet könnyen létrejön, ezért széles körben elterjedt a kozmoszban. Ha... magas, akkor a földi élet kivétel lehet, rendkívül valószínűtlen események sorozatának szeszélyes terméke."
 
3.4 Megjavíthat-e egy biológus egy rádiót?
 
"(109. o.) ...nem kétséges, hogy még a legegyszerűbb ismert életforma is döbbenetesen bonyolult."
"(110. o.) ...általában nincs egyszerű kapcsolat a gén vagy génkészlet, valamint egy-egy, a szervezet szintjén megjelenőbiológiai tulajdonság között. Sok tulajdonság csak akkor jelenik meg, ha a rendszer egészét vesszük figyelembe, beleértve a kölcsönható gének teljes hálózatát, valamint számos, nem genetikai... tényezőt, amelyek közé tartozik többek közt a környezet is."
"(115. o.) ...az élet teljes magyarázatához meg kell értenünk a hardvert és a szoftvert - a molekuláris és az információs szervezetet."
 
3.5 Biológiai áramkörök és az élet zenéje
 
3.6 A génhálózatok mint modulok
 
3.7 Összefogva okosnak lenni
 
3.8 A morfogenezis rejtélye
 
"(138. o.) Amikor a megtermékenyített petesejtből kifejlődik egy embrió, akkor az eredeti egyetlen sejt (a zigóta) úgy indul fejlődésnek, hogy szinte az összes génje be van kapcsolva. Amint újra és újra osztódik, a különféle gének elnémulnak - különböző sejtekben különböző gének. Ennek következtében az eredetileg azonos sejtekből álló gömb elkülönül különféle sejttípusokra, részben azoknak a nehezen megközelíthető kémiai morfogéneknek a hatására, amelyek... szabályozzák a gének ki-be kapcsolását."
 
 
4. Darwinizmus 2.0
 
"(144. o.) ...még ma sem tudja senki megjósolni a génszekvencia alapján, milyen lesz az adott szervezet külleme..."
 
4.1 Elektromos szörnyek
 
"(145. o.) Az epigenetika lazán definiált tárgya azoknak a tényezőknek a tanulmányozása, amelyek a géneken kívül meghatározzák a szervezet formáit..."
"(146. o.) Az elektro-transzdukció néven ismert mechanizmus a szervezet formájában elektromos hatások révén indukál változásokat."
"(147. o.) A legnagyobb változatosság forrása talán az a körülmény..., hogy a DNS legnagyobb részét egyáltalán nem a fehérjéket kódoló gének alkotják. A DNS e "sötét szakaszának" célja továbbra is ismeretlen."
"(149. o.) Az, hogy a daganatok tisztán epigenetikus úton kiválthatók, ellentmond annak az uralkodó felfogásnak, miszerint a rák genetikai károsodás következménye."
"(155. o.) ...számos tanulmány kimutatta az embriók azon képességét is, hogy megszelídítsék az agresszív rákos sejteket."
 
4.2 Flört a lamarckizmussal
 
"(160. o.) A mutációk nem véletlenszerűek... A baktériumokban mutációs forró pontok találhatók - ezek olyan specifikus gének, amelyek az átlaghoz képest többszázezerszer gyorsabban mutálódnak."
"(163. o.) ..ez nem a darwinizmus cáfolata, hanem annak részletesebb kidolgozása. Ez a darwinizmus 2.0."
 
4.3 Démonok a génekben
 
"(168. o.) ...Shapiro... egy tucat különféle mechanizmust azonosított, amelyek révén a rendszerszinten működő sejtek saját DNS-ük információtartalmát befolyásolhatják..."
 
4.4 Rák: a soksejtűség súlyos ára
 
"(169. o.) A genomokban nem csupán evolúciós időskálán, évmilliók alatt következnek be mélyreható változások, hanem egy szervezet élettartama alatt is. ...a legdrámaibb példa a rák..."
"(171. o.) A rákot vagy a rákhoz hasonló jelenségeket szinte minden emlősben, madárban, hüllőben, rovarban és akár növényben is megtaláljuk."
"(171. o.) ...a rák azóta létezik, mióta a többsejtű szervezetek megjelentek... Az áttérés a többsejtűségre alapvetően megváltoztatta az élet logikáját."
"(172. o.) Ha egy adott szomatikus sejt eléri "szavatossági ideje" végét (amikor a kromoszómák végén a telomereknek nevezett kis sapkák elhasználódnak), akkor vagy alvó állapotba kerül (elöregedés), vagy öngyilkos lesz (apoptózis). Ez nem jelenti a szerv végét, mivel pótlásukra az őssejtek ugyanilyen típusú sejteket készítenek."
"(175. o.) Az adaptív immunrendszer feladatai közé tartozik a rák megfigyelése is. Ha a rendszer megfelelően működik, akkor észreveszi a kialakuló rákos sejteket és felszámolja azokat..."
 
4.5 A rák mély evolúciós gyökerei
 
"(177. o.) ...a rák nem a károsodott sejtek véletlenszerű ámokfutása, hanem a stresszre adott ősi, jól szervezett és hatékony túlélési válasz. ...nem a károsodás terméke, hanem a károsító környezetre adott szisztematikus válasz - egy primitív sejtvédelmi mechnizmus. A rák a sejt egyik megoldása arra, hogy megbírkózzék a kedvezőtlen környezettel."
"(180. o.) ...a kifejlődő rák gyorsan visszafordítja a gazdaszervezetben az evolúció irányát, a sejtek hetek vagy hónapok alatt visszatérnek primitív, ősi formájukhoz."
"(181. o.) ...a rákot a többsejtű szervezet létrehozása érdekében kialakult funkciók zavara okozza."
 
 
5. Kísérteties élet és kvantumdémonok
 
5.1 A kvantumelmélet tényleg nagyon furcsa
 
5.2 Alagútjelenség
 
5.3 A fantasztikus fénytovábbítás
 
5.4 Kísérteties madarak
 
5.5 A kvantumdémonok tökéletesítik az orrot
 
5.6 Kvantumbiológia: velünk marad örökre?
 
 
6. Szinte csoda
 
"(215. o.) A szemantikai információ magasabb szintű fogalom, amely egyszerűen értelmezhetetlen a molekulák szintjén. (Ez természetesen igaz.) A kémia önmagában, bármennyire komplex is, soha nem képes létrehozni a genetikai kódot vagy az összefüggő utasításokat." (Ezeket nem is a kémia hozza létre, hanem maga az evolúciós fejlődés, azonban kémiai eszközökkel, a kémia törvényszerűségei mentén. A biológiai információ értelmezésével pedig a molekuláris genetika foglalkozik.)
 
6.1 Kezdetben...
 
"(216. o.) ...az élet nem csupán egy ősi jelenség, hanem valami igazán különleges és sajátos." (A szerző itt úgy állítja be az életet, mintha az nem a természet természetes, adott feltételek mellett szükségszerű része lenne, mintegy "csoda"-ként kiemeli az életet a természetből, amellyel természetfelettiséget sugall az olvasónak. Így már érthető a Templeton-díj.)
 
6.2 Hol kezdődött az élet?
 
"(218. o.) ...nincs meggyőző bizonyítékunk arra, hogy a földi élet a Földön kezdődött."
"(219. o.) ...néhány szívós, a sugárzásnak ellenálló mikroorganizmus a világűrben keringő szikladarabban évmilliókig képes életben maradni..."
 
6.3 Hogyan kezdődött az élet
 
"(223. o.) Mindazon forgatókönyvek, amelyekben a kémia az élet felé "törekszik", nyilvánvalóan abszurdak."(Persze hogy nem "törekszik", csak magában hordozza a lehetőséget, amely megfelelő körülmények között esélyt biztosít az élet kialakulásához.)
"(223. o.) ...a természetes szelekció nélküli kémia azonban nem folyamodhat ilyen mechanizmusokhoz." (Miért nem? Hiszen ismerjük a szerves molekulák természetes úton való keletkezésének lehetőségét és naponta látjuk a kémiai szinten végbemenő evolúciós fejlődést. Csak azt nem tudjuk, hogy pontosan milyen utat járt be ez a fejlődés milliárd év alatt az első replikációig, majd az első összetett szervezetig. Valószínű, hogy végül számítógépes módszerekkel sikerül ilyen utat találnunk, de akkor sem lesz bizonyos, hogy nem egy másik, hasonló úton játszódott le a folyamat.)
"(228. o.) ...szinte teljesen sötétben tapogatózunk azzal kapcsolatban, miként kezdődött az élet, tehát hiábavaló bármely próbálkozás a létrejötte esélyének megbeszélésére."
 
6.4 Élet létrehozása a laborban
 
"(229. o.) ...ha laboratóriumban létre tudnánk hozni életet, akkor az világosan megmutatná, hogy nem puszta szerencsés véletlennek köszönhető a kialakulása, hanem könnyűszerrel létrejöhet." (Mit jelent a "szerencsés véletlen"? Mekkora valószínűséget jelent? Vajon néhány milliárd év alatt bekövetkezhetnek-e kis valószínűségű események? Természetesen igen. És természetesen vannak olyan kis valószínűségek, amelyek néhány milliárd év alatt sem következhetnek be. A földi élet a bizonyíték rá, hogy a földi körülmények között nem túl kicsi a valószínűsége az élet létrejöttének. Ha laboratóriumban - ami sokkal kisebb méretű és sokkal rövidebb időkeretű - létre tudjuk hozni az életet, akkor az azt jelenti, hogy az élet nagyon-nagyon könnyen létrejöhet. Talán szándékoltan a nagy összegű Templeton-díjért íródott a mű?)
 
6.5 Árnyékbioszféra
 
"(234. o.) ...a második genezis keresésének legígéretesebb helyszíne pontosan itt van, a saját bolygónkon."
 
 
7. A szellem a gépezetben
 
"(239. o.) A biológiai információ-feldolgozás legmagasabb szintű megnyilvánulása az agy, ezért csábító feltételezni, hogy az információ bizonyos aspektusai hidat képeznek az elme és az anyag között, ugyanúgy, ahogyan az élő és az élettelen között. Az információ kavargó mintái ugyanúgy nem alkotnak "szellemet", mint "életerőt". ...a dualizmus... nem a miszticizmusban, hanem a kérlelhetetlen fizikában és számításelméletben gyökerezik." Ezt már nem olvasta a Templeton-díj bizottság. (Ez nem igazi dualizmus, mert a két tudományág nem egymás mellett, hanem egymáson dolgozik, pontosabban a számításelmélet felsőbb szoftveres rétege az alsó fizikai rétegen működik, hasonlóan a számítógépes rétegekhez.)
 
7.1 Lakozik-e bennünk valaki
 
"(241. o.) Csak akkor alakul ki tudat, ha az idegsejtek milliói egyetlen komplex és szorosan összekapcsolt hálózatba integrálódnak."
 
7.2 Az elme az anyag fölött
 
"(247. o.) Magától értetődőnek tűnik az az általános felfogás, miszerint az idegi áramkörökben folyó információáramlás generálja valamilyen módon a tudatosságot..."
 
7.3 Az idő folyása
 
"(247. o.) Az idegrendszeri információk és a tudatosság közötti kapcsolat egyik kulcsa az emberi tapasztalás legelemibb aspektusából származik: az idő folyásának érzékeléséből... az idő múlása az öntudat szerves része."
"(248. o.) ...a fizikai állapotoknak az időben fellépő sorozatáról írok, jóllehet a gyakoribb kifejezés az "idő iránya". Ez a szóhasználati zavar súlyosan félrevezető. Az irány önmagában nem magának az időnek a tulajdonsága. ...nem helyénvaló - valójában abszurd -, ha azt mondjuk, hogy ez a nyíllal... jelölt aszimmetria mozgást jelent az események idővonalán a jövő felé, vagyis mintha maga az idő mozogna."
"(249. o.) ...az idő állítólagos folyása nem mérhető. Nem létezik olyan laboratóriumi eszköz, amely kimutatná az idő folyását... Az idő egyáltalán nem "múlik". A fizikailag helyes értelmezés ebben az esetben a fizikai állapotok szokásos sorrendjének megfordítása... időben. ...Nem önmagában az idő, hanem az állapotok sorrendje az, ami "visszafelé halad"."
"(251. o.) ...a tovasuhanó éntudat tudatos önismerete változik pillanatról pillanatra. Az a tévhit, miszerint az idő folyik vagy múlik, a tartósan, változatlanul megmaradó én hallgatólagos feltételezésére vezethető vissza."
"(252. o.) Az idő múlásának jelensége felfedi az "én"-t, mint a tárolt információk lassan fejlődő komplex mintáját, amelyhez később hozzáférhet, és így olyan információs sablont biztosít, amelyhez az újabb észlelések viszonyíthatók. Az így tapasztalt enyhe eltérésekből fakad az időbeli áramlás elkerülhetetlen illúziója."
 
7.4 Démonok a vezetékben
 
"(255. o.) ...a neurális áramkör nem statikus; hanem az egyén tapasztalatainak megfelelően változik. Az új emlékek... a huzalozás aktív átszerveződésével ágyazódnak be."
 
7.5 Hogyan készítsünk elmemérőt?
 
7.6 Szabad akarat és ágens
 
"(259. o.) Az emberi tudat jól ismert tulajdonsága a szabadság érzése - azon érzésünk, mely szerint a jövő valamilyen módon nyílt, lehetővé téve az emberek számára, hogy meghatározzák saját sorsukat, és a történelemívét szándékaik szerint alakítsák... Röviden: az emberek cselekvő erőként, ágensként viselkednek."
"(261. o.) ...a célorientált viselkedés olyan atomokból és molekulákból, amelyek nem törődnek semmiféle céllal?"
"(261. o.) ...az információelmélet adhatja meg a választ. ...az ágensek nem zárt rendszerek... sok szálon kapcsolódnak a környezetükhöz... Egy valóban zárt rendszer nem tud (egységes módon) ágensként viselkedni."
 
7.7 Kvantumagyak
 
"(266. o.) Az egyszerű megfontolások azt sugallják, hogy az agy meleg és zajos környezetében a kvantumhatások a gondolkodás sebességénél sokkal gyorsabban szűnnek meg."
 
 
Epilógus
 
"(270. o.) Bár a biológiai információ az anyagban testesül meg, mégsincs eredendően jelen benne. Az információ morzsái... nem sértik a fizika törvényeit, de ezek a törvények nem is foglalják magukba őket: az információ törvényeit nem lehet az ismert fizikai törvényekből levezetni. ...új fizikára van szükség. ...az élő anyag teljes körű magyarázatának valami alapvetően mélyebb dolgot kell tartalmaznia: nem kevesebbet, mint magának a fizikai törvények természetének a felülvizsgálatát." (Habár a kutatások során számtalanszor bebizonyosodott, illetve végül mindig kiderült, hogy van fizikai magyarázat a biológiai jelenségekre, és a szerző maga is bemutat ezek közül számosat, mégis folyton visszatér a "soha nem fogjuk feltárni az élet jelenségeit" jóslathoz. Az a természetes dolog, hogy az anyagon - az anyagi elrendeződésekbe kódolva - létrejön egy információs "réteg", szükséges és elégséges feltétele az élet kialakulásának és fejlődésének. Emiatt nem szükséges egy "új fizikát" kidolgozni. Az mai ismereteink szerint bizonyos, hogy az élet jelensége sehol sem sérti meg a fizikai törvényeket = senki sem talált még olyan életjelenséget, amely ellent mondana a fizikai - és kémiai - törvényeknek.)
 
 
Vissza az oldal elejére